اولین خانه امن اسکان موقت زنان خشونت دیده در قم راه اندازی می شود.

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان قم از تأسیس نخستین خانه‌ی امن دختران و بانوان خشونت‌دیده با همکاری بخش غیر دولتی  در طی سال جاری خبر داد.

 

به گزارش روابط عمومی بهزیستی قم ، مریم علیشیری گفت طی سال جاری خانه امن زنان خشونت دیده و در معرض خشونت تاسیس و راه اندازی می شود.

معاون امور اجتماعی بهزیستی قم افزود: پیش از این دختران فراری و زنان آسیب دیده و در معرض آسیب در خانه سلامت و بازپروری زنان در مراکز آسیب اجتماعی بهزیستی استان حمایت و نگهداری می شدند.

وی با تاکید بر اینکه تعدیل خشونت علیه زنان، پیگیری های خاص و جدی را از سوی نهادها و دستگاه های اجتماعی و فرهنگی می طلبد، اضافه کرد: خشونت علیه زنان در خانواده ها یک مساله و پدیده جهانی است اما حساسیت این موضوع ایجاب می کند متناسب با شرایط جامعه، ریشه های آن را شناخته و با بسیج تمام امکانات به کنترل و مهار آن بپردازیم.
علیشیری گفت : نداشتن حامی، ترس از تهدید یا آزار رسیدن توسط اعضای خانواده، باور های عرفی و ترس از دست دادن فرزندان را مهم ترین عوامل باقی ماندن زنان خشونت دیده در محیطی که برای آنها خشونت زا است دانست.
وی با بیان اینکه تاسیس مراکز اسکان موقت با هدف پاسخگویی به نیاز اجتماعی و ارائه خدمات تخصصی به زنان خشونت دیده و فرزندانشان می باشد،اظهار کرد: گروه هدف خانه های امن، زنان خشونت دیده و در معرض خشونت که نیازمند دریافت خدمات اعم از خدمات سرپایی یا اقامتی است، می باشد.

معاون امور اجتماعی بهزیستی در خصوص خدمات تخصصی قابل ارائه در خانه امن نیز گفت: خدمات سرپایی در این خانه شامل خدمات مددکاری اجتماعی، خدمات روانشناسی، خدمات بهداشتی و درمانی، خدمات حقوقی، خدمات فرهنگی، آموزشی و اشتغال می باشد.
وی در ادامه تصریح کرد: خدمات اقامت شبانه روزی نیز شامل خدمات تخصصی فوق الذکر به زنان و دختران در معرض خشونت می باشد و این افراد می توانند حداکثر به مدت 120 روز از خدمات نگهداری موقت استفاده نمایند که این مدت در صورت نیاز با تایید تیم تخصصی برای 60 روز دیگر قابل تمدید خواهد بود.

علیشیری در ادامه گفت: اطلاع رسانی و آگاه سازی عمومی در رابطه با خشونت علیه زنان، مداخله در مشکل فرد خشونت دیده به منظور ارتقای سطح دانش و آگاهی آن ها و خانواده هایشان و بکار گیری شیوه های پیشگیرانه همچنین ارتقای توانمندی های زنان در معرض خشونت و خشونت دیده جهت مقابله با مسائل فردی و اجتماعی در شرایط بحرانی از طریق خدمات تخصصی به موقع را از دیگر اهداف اختصاصی تاسیس خانه امن دانست.

 

وی در پایان اظهار کرد: اداره کل بهزیستی استان قم جهت دستیابی به اهداف خود در راه اندازی خانه امن نیازمند همراهی و همکاری مسئولان و دستگاه ها بویژه استانداری، نیروی انتظامی، دستگاه قضایی و علوم پزشکی می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.